Tapety do kuchni - pomysły na aranżację

Idealna tapeta do kuchni

Kuchnia jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń w domu, do skutecznego zaaranżowania i odpowiedniego dekorowania. Znakomitym rozwiązaniem może być tapeta do kuchni, która doda wnętrzu uroku i nada ciekawy styl. Należy jedynie pamiętać, że kuchnia to znacznie więcej, niż tylko estetyka. Dlatego absolutnie niezbędne jest umiejętne połączenie ciekawego wyglądu z nienaganną funkcjonalnością, która zadowoli wszystkich domowników, a coraz częściej także gości.

Tapeta czy malowanie?

Podstawowym rozwiązaniem kwestii dekoracji ścian jest zazwyczaj malowanie, ale nie sprawdza się ono najlepiej w kuchni. Jest to bowiem pomieszczenie wyjątkowo specyficzne, w którym musimy spodziewać się bardzo wysokiego ryzyka powstawania różnych uszkodzeń i zabrudzeń. Ściany kuchni narażone są na działanie wysokiej temperatury, będzie się pojawiała na nich para, będą zachlapywane i brudzone różnymi składnikami. Wszystko to są nie lada wyzwania i chociaż można sobie z nimi poradzić poprzez regularne odnawianie ścian, na pewno nie jest to dla nikogo pierwsza opcja. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tapety przeznaczonej specjalnie do kuchni. Taka tapeta będzie miała nie tylko odpowiednie dla tego pomieszczenia właściwości zmywalne i odpornościowe, ale jeszcze można liczyć na kuchenną stylistykę.

Wzory tapet do kuchni

Wybór konkretnego wzoru tapety do kuchni nie jest łatwy, ponieważ mamy tutaj do czynienia z szeroką gamą bardzo różnych podejść do tej kwestii, wybór wzorów jest ogromny. Drukowane motywy pojawiające się na tapetach są żywe i pozostają z nami w niezmienionej formie przez wiele lat, ale co konkretnie na takiej tapecie się będzie znajdowało? Można zdecydować się, chociażby na coś typowo kuchennego, czyli obrazki odnoszące się do produktów spożywczych, kawy, herbaty, owoców i wszystkiego tego, co kojarzyć nam się może z przygotowaniem żywności.
Położenie na ścianie kuchni tapety, nie jest wielkim wyzwaniem i powinna sobie z tym poradzić nawet osoba, która nie posiada żadnego konkretnego doświadczenia z remontami. Do tapety sklep zawsze może dołączyć na życzenie kupującego odpowiedni rodzaj kleju, a samo przyklejanie nie jest już potem wielkim wyzwaniem.
Warto pamiętać, że tapeta jest w stanie zdziałać dla naszej kuchni bardzo wiele. W niewielkich pomieszczeniach, które w dodatku są ślepe – nie posiadają okna – tapeta o jasnej kolorystyce może rozświetlić pomieszczenie i sprawić, że będzie się wydawało większe. Coraz częściej kuchnia jest też połączona z jadalnią i wymaga odpowiedniego rozdzielenia wizualnego. Tapeta nadaje się do tego po prostu znakomicie. Ostatecznie też ekscytująca tapeta to po prostu sposób na cieszenie się posiłkiem w bardzo przyjemnej atmosferze. Monochromatyczne ściany nie są w stanie nam tego zapewnić.

Tapety XXL do jadalni i tapety na wymiar

Jeśli już o jadalni mowa, specjalne tapety przystosowane do ścian o szerokości 4 metrów oferują nam większe wzory, całościowo zdobiące ścianę. Nadają się idealnie do dekoracji właśnie jadalni. Kiedy takie rozwiązanie nam odpowiada, ale nie ma wśród tapet ciekawego wzoru, zawsze możemy skorzystać z możliwości przygotowania wzoru tapety na wymiar. Wystarczy wejść w kategorię Deko Panels, gdzie dostępne są właśnie takie tapety na wymiar.

Dobór tapety do kuchni

Przygotowanie aranżacji to sztuka polegająca na łączeniu szczegółów z ogólnym efektem jest to dodawanie akcentów do motywów. Naszym podstawowym wynikiem w kuchni zawsze powinna być harmonia. Zazwyczaj znacznie lepsze wyniki osiąga się poprzez stosowanie zasady, iż mniej oznacza więcej. W ten sposób łatwiej jest osiągnąć kuchnię stonowaną, która na przykład może być oparta o dominujący kolor tapety. W takich podejściach najczęściej sprawdzają się barwy jasne, pastelowe i rozmyte.
Niezłą opcją może być oczywiście także dokładnie odwrotny kierunek. Proste, dobrane autonomicznie meble mogą pojawić się na tle niebanalnego i wyrazistego wzoru definiującego naszą kuchnię. Jest to nasza kuchnia, więc nasza własna intuicja zawsze powinna mieć tutaj rolę przewodnią.
Planowanie tapety do kuchni
Stosowanie tapet winylowych i tapet z włókna szklane w kuchniach, zwłaszcza tych niewielkich, powinno być wykonywane w sposób delikatny i ostrożny. Specjaliści aranżacji wnętrz najczęściej zalecają, aby tapetą pokryta była tylko jedna ze ścian, najlepiej ta, która będzie stanowiła tło dla podstawowego obszaru roboczego. W takiej sytuacji niezależnie od estetyki wybranej tapety będzie ona elementem dominującym w aranżacji i to pod nią wybierane będą wszystkie elementy z nią współpracujące. Takie podejście pozwala nam na kreatywne rozwiązywanie kolejnych kwestii w kuchni pod względem chociażby wydzielania konkretnych funkcji czy tworzenia sektorów, do których będą się ograniczały konkretne zadania kuchenne. Znakomitym rozwiązaniem może być tworzenie stref bardziej reprezentatywnych i typowo roboczych.

Gotowe pomysły na kuchnie

Wiele z dostępnych na rynku tapet przeznaczonych do kuchni stanowi praktycznie rozwiązania same w sobie. Ich wybór w dużej mierze narzuci nam sposób dekorowania całego pomieszczenia. Jakie mogą to być opcje?
Warzywa i owoce: wzory warzywne i owocowe to klasyka rozwiązań kuchennych. Stanowią one dodatkowy bodziec dla naszego podniebienia, który będzie dostarczany poprzez oczy.
Kawa: parująca filiżanka kawy to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia i kiedy jej wizerunek pojawia się na ścianie, od razu czujemy się lepiej. Kawa może przyjmować różne formy i czasami zobaczymy coś bliższego kawiarni niż samej kawie.
Klasyczna cegła: tradycyjnym rozwiązaniem dla kuchni są obrazy przedstawiające ceglane mury lub inne kamienne sposoby wykończenia. Niekiedy jest to drewno, innym razem beton, a czasami nawet można spotkać się z propozycjami trójwymiarowymi. Nie da się ukryć, że takie tapety bardzo często zastępują znacznie droższe materiały wykończeniowe, chociaż nie jest to ich główna funkcja.
Krajobrazy miejskie: mniej oczywistym, ale również bardzo popularnym pomysłem na tapetę do kuchni jest krajobraz miasta, zazwyczaj dużej, gęsto zabudowanej metropolii, ale czasami może to być też prowansalska wieś.

Tapety nad blat kuchenny

Miejsce bezpośrednio nad blatem jest newralgiczne, ponieważ jest to przestrzeń przygotowywania posiłków i co za tym idzie, narażone jest ono bardzo mocno na wszystkie negatywne zjawiska kuchenne. Położenie tam tapety jest jednym z najlepszych pomysłów, jakie można mieć dla swojej kuchni. Bardzo szybko i łatwo uzyskuje się efekt odnowienia ściany, a liczba możliwości aranżacyjnych Est tutaj wręcz trudna do oszacowania. W większości przypadków pojawiają się tutaj wzory pozwalające poniekąd poszerzyć przestrzeń roboczą o ścianę, czyli może to być jasne tło z przyprawami, kwiatami czy owocami, ale niekiedy pojawiają się również rustykalne obrazy wnętrz, łany zbóż, słoneczniki czy maki. Jeśli niedaleko nad blatem znajduje się szafka, można zawsze skorzystać ze specjalnych pasów samoprzylepnych, idealnie dopasowanych do dostępnej dla nas przestrzeni.
Najmodniejsze rozwiązania dla naszej kuchni
Trendy w aranżacji zmieniają się bardzo często i kuchnia bynajmniej nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Cały czas w modzie pozostają jednak niektóre niezatapialne rozwiązania. Jednym z nich są fototapety. Jakie tapety obecnie trafiają do kuchni?
Dominują oczywiście fototapety, czyli tapety prezentujące jakieś określone obrazy. Najpopularniejsze z nich to te posiadające główne nuty kolorystyczne w rejonach brązu i beżu. Przedmioty na nich uwidocznione nawiązują bezpośrednio do drewnianych przyrządów kuchennych, na przykład młynków do przypraw. Kolorystyka pastelowa jest tutaj zdecydowanie konieczna i raczej nie wychodzi się poza nią. Kiedy pojawiają się bardziej skomplikowane wzory, są to zwykle kwiaty i inne przyjemne drobiazgi.
Cały czas popularne są rozwiązania oparte o minimalizm, więc w kuchni także są one cenione. Ich wykorzystanie opiera się o mało inwazyjne i niespecjalnie nasycone kolory, które poprzez lekkie plamy i rozmazania są w stanie zaoferować nam wszechstronną koncepcję pomieszczenia. Można ją później ładnie rozbudować dodatkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by fototapeta w takim ujęciu przedstawiała tylko jeden mocno rozmyty kolor, chociażby kawę z mlekiem.
W pomieszczeniach, które są nierówno oświetlone, tapety warto umieszczać na nie więcej niż dwóch ścianach. Zazwyczaj fototapetami upiększa się ściany, które nie mają szans na zbyt dużo promieni słonecznych. Zastosowanie w tym miejscu jaśniejszej kolorystyki pozwoli lekko powiększyć pomieszczenie, ale w tym miejscu powinno się szarżować ze wzorami. Mogą być odważniejsze i bardziej skomplikowane. Na ścianach z dużą ilością światła stworzy się powierzchnie refleksyjne, co znacznie powiększy całą kuchnię.
Z kolei tapeta nad stół kuchenny powinna przede wszystkim emanować spokojem i bezpieczeństwem. W takich warunkach przyjemniej spożywa się posiłki. Ponownie popularne są tutaj kolory brązowe i beżowe, przypominające nam drewno. Zieleń również może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest ona uniwersalnie kojarzona z głodem. Niezależnie od wybranej opcji estetycznej, zawsze trzeba pamiętać, że rozmowa dotyczy rozwiązań stosowanych w kuchni, przez co absolutną koniecznością jest oferowanie przez tapetę odpowiedniej warstwy zmywalnej. Taka zmywalna warstwa jest w stanie oprzeć się parze i wszelkiego rodzaju zachapaniem, co nie jest bez znaczenia także w związku ze środkami myjącymi. Wykonana z dobrego materiału tapeta pozwoli nam się umyć poprzez łatwe przetarcie ściereczką.

Flizelina i winyl

Tapety flizelinowe do kuchni to hit ostatnich lat w naszym kraju. Wykonuje się je ze specjalnie połączonych dwóch powłok. Na zewnątrz pojawia się powłoka z płaskiego winylu, dzięki której uzyskiwane są znakomite właściwości estetyczne i użytkowe tapety. Od spodu mamy warstwę flizelinową. Jeśli flizelina jest czysta i nie zawiera żadnych dodatków, możliwe będzie jej bardzo łatwe usunięcie bez pozostawiania jakichkolwiek śladów na powierzchni ściany. W ten sposób szybka wymiana niewielkich fragmentów tapety zajmie tylko chwilę i jeśli nam się znudzi widok ogórków, możemy powiesić pomidory.
Przyklejanie tapet tego typu jest też trochę innym zadaniem niż to, do którego przywykliśmy, ponieważ klejem pokrywa się ścianę, nie tapetę. Jest to jednak kwestia drugorzędna.
Ważniejsze jest to, że powłoki winylowe są bardzo wytrzymałe i obrazy na nie nanoszone są wyjątkowo żywe. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne są mało prawdopodobne, a to dopiero początek. Flizelina znakomicie reaguje na temperaturę, poddaje się jej i się nie niszczy. Posiada też dobre właściwości w zakresie izolacji akustycznej. Powierzchnia winylowa nie ściera się i jest odporna na nierysujące środki chemiczne. Trzeba się jedynie upewnić, że namalowane na tapecie wzory powstały przy użyciu bezpiecznej farby.

Tapeta zamiast płytek

Plamy i zabrudzenia na ścianach to codzienność osób, które dużo i chętnie gotują. Są one niezmiennie irytujące, zwłaszcza jeśli wykończenie ścian jest bardziej wymyślne i nie najlepiej radzi sobie z czynnikami biologicznymi. Dla ułatwienia walki z brudem stosuje się wiele rozwiązań upraszczających czyszczenie. Istnieją specjalne farby zmywalne, można posłużyć się płytkami ceramicznymi, ale ciekawą opcją może być także specjalna tapeta przeznaczona właśnie do kuchni. Zmywalna fototapeta jest w stanie zaoferować nam naprawdę dobre właściwości praktyczne oraz estetyczne.
Rodzaje tapet sprawdzających się w kuchni
Szybkie odświeżenie wnętrza kafelkami nie jest raczej czymś, co można by realnie potraktować jako sensowny wybór. Zdecydowanie lepiej wyjdziemy na wykorzystaniu tapety. Jest nie tylko tania i praktyczna, ale efektywnie ukryje także wszelkie niedoskonałości ściany.
Najbardziej popularne tapety w kuchniach to tapety winylowe. Ich wyróżnikiem jest przede wszystkim bardzo wysoka jakość i wytrzymałość. Związane jest to bezpośrednio z ich budową, czyli z papierem lub flizeliną od spodu oraz powłoką winylową zabezpieczającą je od frontu. Winyl odporny jest na promieniowanie UV, nie odbarwia się, można go łatwo zmywać i nie przeszkadza mu szorowanie, a do tego jest w pełni odporny na wilgoć. Nie trzeba się przy nim martwić ani o wysokie temperatury, ani o substancje mocno zabarwiające otoczenie. Zaraz po przygotowaniu posiłku wystarczy tylko przetrzeć ścianę ręcznikiem papierowym i będzie czysta. Zaschnięty brud można potraktować ścierką z dowolnym detergentem.
Ciekawym rozwiązaniem są tapety z włókna szklanego. Są one przeznaczone przede wszystkim do pomieszczeń, w których występują bardzo wysokie temperatury i przez cały czas jest wilgotno. Jest to opis bardziej pasujący do kuchni w restauracji niż w zwykłym domu, ale jeśli coś poradzi sobie w warunkach profesjonalnych, nasze domowe wyzwania na pewno nie będą dla tapety straszne. Producenci bez skrępowania podają, że ich tapety wykonane w technologii włókna szklanego powinny wytrzymać przynajmniej kilkadziesiąt lat.
Na szczególną uwagę zasługują tutaj przezroczyste okładziny z włókna szklanego. Można nimi zabezpieczyć dowolną tapetę tradycyjną i uzyskać w ten sposób wszystkie niesamowite właściwości włókna szklanego. Jeśli upatrzymy sobie jakikolwiek wzór na typowej tapecie papierowej, która w żadnym wypadku nie nadawałaby się do kuchni, wystarczy tylko zabezpieczyć ją warstwą włókna szklanego i niczym więcej się nie przejmować. Na takim podłożu można nawet kroić.

Leave a commentKontakt

Dekoran.pl
Brzeziny, ul. Nidziańska 1/12
26-026 Morawica
Polska
NIP: 6551409283

607 802 292
sklep@dekoran.pl

2016 - 2023 Dekoran.pl ©