Jak przykleić fototapetę — poznaj zasady i przekonaj się, jakie to proste.

Fototapeta to ciekawy i popularny sposób dekorowania ścian. Dobrze dobrana fototapeta potrafi zmienić charakter pomieszczenia, nadać mu nowoczesny wygląd. Idealnie nadaje się do niemal każdego pomieszczenia, pozwala odmienić mieszkanie bez potrzeby wykonywania generalnego remontu. Wiele osób obawia się montażu fototapety, myśląc, że to trudna i pracochłonna czynność. Czy tak jest naprawdę? Zanim zniechęcimy się do tego zadania, warto dowiedzieć się, jak nakleić fototapetę i przekonać się, że nie jest to wcale takie trudne.

Montaż fototapety — co może nam się przydać?

Każda czynność wykonywana pierwszy raz wydaje się trudna. Podobnie jest z montażem fototapety. Jeżeli pierwszą nakleimy równo i dokładnie, montaż kolejnych stanie się rutynową czynnością. Jeżeli mamy już wybraną fototapetę, należy przygotować wszystkie niezbędne akcesoria, aby potem nie szukać w pośpiechu pędzla czy kuwety. Co może nam się przydać.

  • klej do fototapety,
  • kuweta, w której będzie można rozrobić klej,
  • ołówek do zaznaczania linii na ścianie,
  • taśma papierowa,
  • nożyczki, nożyk to tapet,
  • miarka lub metrówka,
  • poziomica,
  • miękka gąbka lub ściereczka,
  • szczotka lub wałek do tapet,
  • drabina.

Jeżeli wszystko wcześniej przygotujemy, praca pójdzie szybko i sprawnie. Fototapetę najlepiej kłaść w dwie osoby, więc przyda się również osoba do pomocy.

Przygotowanie ściany do klejenia tapety na flizelinie

Aby fototapeta dobrze przylegała, musimy zadbać o prawidłowe przygotowanie ściany. Ściana musi być gładka i czysta, dlatego, jeżeli na ścianie są ubytki czy dziury, należy je uzupełnić, a ścianę wyrównać. Małe i płytkie ubytki możemy zostawić, ponieważ tapeta na flizelinie skutecznie je zamaskuje. Nie możemy zapomnieć o usunięciu gwoździ, bo, gdy o tym zapomnimy, fototapeta może się uszkodzić. Ścianę możemy umyć mydłem malarskim, które usunie wszystkie zabrudzenia. Musimy też pamiętać, że jeżeli tapeta jest jasna, nie powinnyśmy kłaść jej na ciemnej ścianie, ponieważ kolor może prześwitywać. W takim wypadku musimy pomalować ścianę, aby wyrównać kolor. Na ścianie nie mogą również pozostać resztki starych tapet, ponieważ mogę spowodować, że fototapeta nie będzie się dobrze trzymała.

Klejenie tapety na flizelinie — od czego zacząć?

Prace musimy zacząć od przygotowania fototapety. Musimy pociąć ją wzdłuż oznaczonych przerywaną linią linii cięcia. Warto rozłożyć pasy i sprawdzić, czy wszystkie wzory do siebie pasują. Czasami może się zdarzyć, że wzory nie są idealnie dopasowane, ale w takiej sytuacji możemy bez problemu wymienić rolkę. Musimy przygotować klej, do tego przyda się kuweta. Trzeba zapoznać się z instrukcją i przygotować klej według zaleceń producenta. Gdy klej dobrze się rozpuści, musimy go jeszcze raz wymieszać, będzie gotowy do użycia.

Jak nakleić fototapetę — instrukcja krok po kroku

Na tapetowanej ścianie linii musimy zaznaczyć linie, w odstępie 50 cm. To właśnie te linie będą wyznacznikiem, gdzie należy naklejać fototapetę. Jeżeli linie są gotowe, możemy zacząć proces klejenia. W pierwszym etapie musimy dokładnie posmarować rozprowadzonym klejem pierwszy wyznaczony pasek na ścianie. Musimy pamiętać, że klej nakłada się na ścianę, nie na fototapetę. Zanim dotkniemy fototapetą mokrej ściany, musimy upewnić się, gdzie jest góra, a gdzie dół fototapety. Lepiej nie nakleić wzoru do góry nogami. Pasek fototapety musimy delikatnie zrolować lub złożyć na pół, tak aby klej nie pobrudził dekoracji. Górną część pasa musimy przyłożyć do pokrytej klejem ściany, a następnie całość musimy rozwinąć i przykleić na całej długości. W tym momencie możemy jeszcze wyrównać fototapetę, jeżeli okazało się, że jest nierówno przyklejona. Potem gdy klej zaschnie, nie będzie to możliwe. Teraz przyda nam się szczotka i wałek do tapet, którymi musimy wygładzić tapetę oraz usunąć pęcherzyki powietrza. Musimy uważać i wygładzać fototapetę delikatnie, bo zbyt silne pocieranie szczotką może uszkodzić nadruk. Nadmiar kleju możemy usunąć za pomocą miękkiej gąbki lub wilgotnej ściereczki. Jeżeli tapeta jest gładka i pozbawiona nierówności, możemy przystąpić do przyklejania kolejnych pasków fototapety. Za każdym razem trzeba zwracać uwagę na idealne dopasowanie wzoru. Każdy kolejny pasek musi być dopasowany na styk do poprzedniego. Po zakończeniu naklejania fototapety musimy użyć ostrego noża i odciąć niepotrzebne części fototapety. To ostatnie etap, teraz możemy cieszyć się nowym wystrojem pokoju.

Jak przykleić fototapetę na flizelinie, aby cieszyła nas długo? Prace musimy wykonywać w odpowiednich warunkach, aby klej mógł dobrze wyschnąć. Nie powinniśmy tapetować w pomieszczeniach, w których panuje niska wilgotność, a temperatura jest niska, nie przekracza 10°C. Idealne warunki do pracy to temperatura ok. 18-21 °C. Wysychanie kleju ułatwi stały dopływ powietrza, więc możemy uchylić okna. Po 1-3 dniach tapeta jest już trwała, ewentualne pęcherzyki powinny się wchłonąć.

Jak widać, klejenie fototapety na flizelinie nie jest trudne. Jeżeli poznamy kilka zasad, cały proces przebiegnie szybko, a fototapeta będzie pięknie zdobić pomieszczenie. Gotowy efekt sprawi, że szybko zapragniemy położyć fototapetę w innym pomieszczeniu.

Demontaż fototapety fizelinowej

Aktualnie używane kleje do tapet umożliwiają łatwy demontaż przyklejonego materiału poprzez jego namoczenie ciepłą wodą. Na rynku są także dostępne specjalne środki, które po wymieszaniu z wodą wspomagają ten proces. Po kilkunastu minutach od nałożenia wody na fototapetę w łatwy sposób można ją zdjąć bez uszkadzania ściany.

Leave a commentKontakt

Dekoran.pl
Brzeziny, ul. Nidziańska 1/12
26-026 Morawica
Polska
NIP: 6551409283

607 802 292
sklep@dekoran.pl

2016 - 2023 Dekoran.pl ©