Jak urządzać wygodne pokoje dla nastolatek?

Pamiętaj, że aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny nie może przebiegać bez jej udziału. Lokatorka ma prawo wybrać dominujący kolor czy styl swojego pokoju, a rolą rodzica jest dobrać elementy wystroju na tyle uniwersalnie, aby pasowały zarówno do pokoju dwunastolatki, jak i piętnastolatki. Zwykle dzieci w tym wieku są już na tyle duże, że same zwracają uwagę na użyteczność wybieranych rozwiązań.

Pokoje nastolatek- niezbędne elementy

Aranżacje pokoju młodzieżowego powinniśmy zacząć od ustalenia podstawowych elementów, bez których pokój nie może się obejść. W większości domów pokój dla młodzieży to jednocześnie sypialnia, miejsce do nauki i spotkań z przyjaciółmi.

Łóżko, które wybieramy do pokoju nastolatki, powinno być przede wszystkim wygodne i miękkie. Niektórym do gustu przypada sam gruby i wyprofilowany materac na odpowiednim podeście. Większość jednak będzie potrzebowała choćby miejsca na przechowywanie pościeli. Tutaj z pomocą przychodzą łóżka wielofunkcyjne, np. takie z komodą, dużą ilością szuflad lub biurkiem pod spodem. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzic zyskuje dużo wolnego miejsca w pokoju a nastolatka oryginalne łóżko pod sufitem. Pokoje dla nastolatek mają to do siebie, że zmieniają się razem z lokatorkami. Aby ułatwić zmiany w aranżacji, można pokusić się o łóżko na wysuwanych kółkach, które nastolatka będzie mogła dowolnie przestawić według swojego kaprysu. Jeżeli z góry wiemy, że w pokoju zabraknie kącika do przyjmowania gości, wtedy dobrze jest postawić na składaną sofę, która pomieści wszystkie koleżanki.

Drugim najistotniejszym elementem młodzieżowego pokoju jest biurko. Wbrew pozorom, wcale nie musi być duże. Wystarczy nawet wąski, ale długi blat, który zmieści laptopa, książki, zeszyty i artykuły piśmiennicze. Dookoła biurka warto zamontować wiszące półki i regały, które zgrabnie zbiorą wszystkie najczęściej używane rzeczy. Równie ważne jest odpowiednio wyprofilowane krzesło do biurka, które będzie rosło wraz z dzieckiem. Pokój młodzieżowy dla dziewczyny to inwestycja na wiele lat, więc nie warto oszczędzać na kluczowych kwestiach.

Czego unikać kompletując pokój młodzieżowy dla dziewczyny:

  • stereotypowych dodatków. Pokoje dla nastolatek to nie monolit. Nie każda dziewczyna polubi róż czy puchate kocyki. Wystrój musi pasować przede wszystkim lokatorce.
  • infantylizmu. Pokoje młodzieżowe dla dziewczyn nie będą obfitować w zabawki, postacie z kreskówek i tęczowe dodatki. Większość nastolatek będzie chciała poczuć się w swoim pokoju dorosło.
  • chwilowych zainteresowań idolami. Pokoje młodzieżowe dla dziewczyn od lat obfitują w plakaty ulubionych zespołów, zdjęcia aktorów itd. Jednakże to, że nastolatka dziś kogoś uwielbia, nie znaczy, że za pół roku w ogóle będzie o nim pamiętać.

Kreatywne pomysły na pokój dla nastolatków

Pokój dla młodzieży powinien oddawać klimat nastoletniego wieku. Ważnym elementem jest oświetlenie, które oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, może być także ozdobą. Jako dodatkowe źródło światła polecają się klasyczne już cotton balls lub neoniki w niestandardowym kształcie. Może kultowa postać z filmu a może napis w obcym języku? Już na etapie malowania ścian można rozpocząć aranżacje pokoju młodzieżowego. Jeśli dysponujemy wąskim pokojem, możemy pomalować go w poziome, poszerzające paski. Możemy też zastosować fototapetę 3d, która optycznie powiększy pokój lub bardziej młodzieżową fototapetę z graffiti. Jednocześnie tym rozwiązaniem możemy nawiązać do ulubionych miejsc lub hobby nastolatki. Pokoje młodzieżowe dla dziewczyn to połączenie wystroju kobiecego z dziecięcym. Nie zabraniajmy więc nastolatce na wybór jakiegoś szalonego koloru przewodniego, ale idźmy na kompromis. Na przykład wybierzmy bledszą wersję ulubionych barw albo postawmy na tylko jedną intensywną ścianę. Modnym, a zarazem praktycznym wyborem jest farba tablicowo-magnetyczna. Pozwólmy nastolatce wyrażać się poprzez dodatki. Puchate dywany, pstrokata pościel, kolorowe poduszki? Czemu nie! To są dodatki, które personalizują przestrzeń i pozwalają na poczucie swobody. Jednocześnie można je z łatwością i tanim kosztem zmienić, kiedy nastolatce zmienią się upodobania. Nie zapominajmy też o szafie bądź toaletce z lustrem. Pokój młodzieżowy dla dziewczyn to nie raz i nie dwa prawdziwa rewia mody i lepiej mieć to na względzie od razu, niż później szukać miejsca na lustro na siłę.

Jak widać, jeśli chodzi o pokoje młodzieżowe dla dziewczyn inspiracje czają się wszędzie.

Leave a commentKontakt

Dekoran.pl
Brzeziny, ul. Nidziańska 1/12
26-026 Morawica
Polska
NIP: 6551409283

607 802 292
sklep@dekoran.pl

2016 - 2023 Dekoran.pl ©